Joga Onkologiczna

Specjalistyczne zajęcia stworzone, by wzmocnić Ciebie w walce z chorobą.

Choroba nowotworowa to zaraza XXI wieku. Coraz więcej ludzi boryka się z samą chorobą lub skutkami jej leczenia – jak radioterapia czy chemioterapia. Każdy lekarz powie, że osoby dotknięte rakiem powinny wykonywać umiarkowane ćwiczenia fizyczne dla poprawy samopoczucia i zdrowia. Na przykład – JOGĘ!

Zalety płynące z jogi są wspaniałe! To m.in: stymulacja systemu immunologicznego przez ruch, poprawa elastyczności i wzmocnienie ciała, poprawa jakości snu, redukcja strachu oraz efektów ubocznych leczenia. Ludzie po jodze są bardziej pewni siebie, spokojniejsi, mają otwarte umysły i są zjednoczeni w grupie, gdzie mogą się wzajemnie wspierać i wymieniać doświadczeniami.

 

 

Leczenie przeciwko nowotworom to bardzo ciężka przeprawa, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Joga pomaga w obu tych aspektach. Często słyszę, że „Joga to ćwiczenia, taki inny rodzaj fitnesu”, ale fizyczność stanowi tylko jeden z członów jogi. W sumie jest ich osiem. Zaczynają się od naszego stosunku do świata i do siebie samych (tzw. yama i niyama), następnymi są ćwiczenia oddechowe (pranayama) i fizyczne (asany), a ostatnie 4 człony odnoszą się do coraz głębszych aspektów medytacji. Tak naprawdę joga w najwcześniejszych opisach polegała głównie na medytacji, a asany miały jedynie ją wspomóc przez utrzymanie prawidłowej i wygodnej pozycji ciała. W moich zajęciach chciałabym powrócić do takiego odbioru jogi.

Joga jest nauką o drodze do wewnętrznego balansu. I nie chodzi tu tylko o balans na jednej nodze, ale równowagę między ciałem, umysłem a duszą. Według jogi, nasz umysł jest często przesłonięty wieloma niepotrzebnymi rzeczami, przez to nasza wizja świata jest wypaczona. A kiedy nie widzimy rzeczy takimi, jakie są obiektywnie – nasze serce się zamyka się, blokując emocje. W jodze ciało jest traktowane holistycznie, nie jako odrębny byt fizyczny. Mamy tutaj trochę inną trójcę: ciało-umysł-dusza, i każde z nich może wpływać na drugie, trzecie i odwrotnie. Dlatego potrzebujemy wszystkich 8 narzędzi, o których wspominałam wcześniej: asan, by utrzymać zdrową i silna postawę; ćwiczeń oddechowych, które uspokajają umysł; medytacji, która pozwala nam otworzyć się z powrotem na siebie i innych a to pomaga nam odnaleźć stan, w którym jesteśmy sobą oraz naszego stosunku do siebie i świata, opartego na równowadze i przyjaźni.

Od listopada 2019 zajęcia z Jogi dla osób dotkniętych nowotworem będę dostępne w Szpitalu im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, wspólnie z Fundacją Niebieski Motyl. Zajęcia odbywają się ZA DARMO.

Skontaktuj się ze mną, by uzyskać dalsze informacje dotyczące Jogi Onkologicznej.